V Plzeňském kraji vznikají díky ITI nové terminály

Už letos na podzim dokončí Přeštice, Blovice, Nýřany a Nepomuk nové přestupní terminály. Ty cestujícím zpříjemní přestup z vlaku na autobus.

Například v Přešticích jsou hotové obrubníky i základní vrstvy vozovek. „Hotové jsou sanace, protože tu bylo zjištěné neúnosné podloží. Jsou hotové první konstrukční vrstvy vozovek a v současné době se pokládá dlažba na chodníky. Stavba terminálu řeší nádraží pro autobusy, parkovací plochy pro osobní auta a také kolostavy pro cyklisty, které vzniknou u bývalé výpravní budovy Železniční zastávky Přeštice. Potom tu bude kruhový objezd, nové veřejné osvětlení a komunikační sítě pro metropolitní síť města Přeštice,“ popsal stavební dozor Josef Šlechta.

Celý přeštický terminál vyjde na 27 milionů korun. Téměř polovinu pokryjí dotace z ITI z Integrovaného regionálního operačního programu, dalších 5,5 milionu zaplatí Plzeňský kraj. Poměrně složitá ovšem byla jednání s Českými drahami, některé jejich pozemky v blízkosti vlakového nádraží totiž město muselo kvůli stavbě terminálu odkoupit.

Dlouhá jednání nakonec přinesla zdárné řešení. „Dá se říct, že se jednalo o alfu a omegu celé této záležitosti, protože bez pozemků Českých drah by nebylo možné splnit patřičná kritéria, a tudíž i čerpat dotační prostředky. S Českými drahami jsme téměř dva roky vyjednávali o rozsahu koupě, a hlavně o ceně. V průběhu jednání a upřesňování prodeje, jsme došli k částce zhruba 70 procent původně navrhované částky,“ řekl přeštický starosta Karel Naxera.

Podobné autobusové terminály jako v Přešticích vznikají také v Nýřanech, Blovicích a Nepomuku. Rozpočty se podle manažera projektu Tomáše Doksanského pohybují od 25 do 40 milionů korun. V budoucnu by se podobné terminály mohly stavět i na dalších místech.

„Co se minulosti týče, tak ještě byl postaven uzel v Žihli, realizován z prostředků IROP. Do budoucna jsou rozjednané dva projekty, zatím je to ve fázi úvah, a bylo by to v Klatovech a Nezvěsticích. To dotační období bude končit, takže během roku až roku a půl by se mělo rozhodnout,“ uvedl Tomáš Doksanský.

Přeštický přestupní terminál musí podle dohody dokončený a předaný městu nejpozději do konce září tohoto roku.

Originál článku včetně audio verze naleznete zde.

Zdroj: plzen.rozhlas.cz

Fotogalerie: