Prvních 285 podpořených osob v projektu Integrace cizinců v Plzeňské aglomeraci
Integrace cizinců a jejich rodinných příslušníků do společnosti a na trh práce je v Plzeňské aglomeraci velké téma. Nedostatek pracovní síly v regionu je často řešen využíváním zahraničních zaměstnanců a služeb personálních agentur. Zároveň, v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, integrace cizinců nabrala zcela nových rozměrů, neboť Plzeňská aglomerace se musela vyrovnat s enormním přílivem uprchlíků. Cizinci a uprchlíci tvoří ohroženou skupinu, se kterou je třeba pracovat, aby se předešlo jejich ekonomickému vykořisťování a hrozícímu sociálnímu vyloučení. S podporou Integrovaných teritoriálních investic (ITI) se proto už přes rok realizuje projekt „Integrace cizinců v Plzeňské aglomeraci“. Projekt, který v květnu 2023 zahájilo Centrum lidských zdrojů Plzeňského kraje, se může nyní pochlubit prvními výsledky.
V rámci projektu jsou poskytovány akreditované kurzy češtiny pro cizince. Ke konci července 2024 bylo proškoleno ze základních a navazujících kurzů 280 účastníků, kteří obdrželi certifikát o úspěšném absolvování. Jedním z absolventů je i pan Andrij Nizheholtsev, který potvrzuje: „Díky projektu jsem získal větší slovní zásobu v českém jazyce a tím i větší sebevědomí ucházet se o moje původní povolání elektromechanika. Pomohli mi s nostrifikací diplomu a následně jsem konečně získal práci podle mého vzdělání a zkušeností“. Realizační tým dosud pomohl najít 110 účastníkům projektu nové zaměstnání, které lépe odpovídá jejich profesní kvalifikaci. Pro 55 zdravotníků a lékařů byl zajištěn přípravný kurz na aprobační zkoušku a dalších 120 podpořených osob se účastnilo integračně rozvojového kurzu.
Vedle vzdělávacích aktivit je v projektu kladen důraz i na adaptaci a začlenění cizinců do běžného života. Klienti získají asistenci při výběru bytu, pomoc při zajištění péče praktického či odborného lékaře nebo podporu při jednání na úřadech, tlumočení během lékařských vyšetření u odborného lékaře, podporu při výběru zaměstnání a zajištění nostrifikace diplomů. Zároveň zapojené rodiny mohou využít pomoc s výběrem mateřských a základních škol pro děti. Právě tyto aktivity pomáhají paní Olze Harmashové, která uprchla kvůli válce na Ukrajině v březnu 2022 do Plzně, plynule se začlenit do české společnosti. „Po prvotní pomoci od úřadů a dalších institucí jsem se začala zajímat o možnosti, jak si najít práci. Moc se mi však nedařilo. Na doporučení mých krajanů jsem se zaregistrovala do projektu Centra lidských zdrojů Plzeňského kraje. Integračně rozvojový kurz mi pomohl nejen se lépe zorientovat v tomto regionu, ale především porozumět některým spojitostem mezi úřady a následnými povinnostmi i právy cizince. Také mám konečně zajištěného praktického a zubního lékaře. Nyní mi Centrum lidských zdrojů pomáhá s nostrifikací diplomu a jeho zaměstnanci mne doprovází na pracovní pohovory“.
Projekt potrvá ještě dva roky a nabízí kurzy otevřené pro cizince, migranty a jejich rodinné příslušníky, kteří potřebují podporu v pracovněprávních vztazích a zvýšení jejich možnosti pro uplatnění na trhu práce. Projekt je financován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus prostřednictvím nástroje ITI.
Více o projektu „Integrace cizinců v Plzeňské aglomeraci“ zde.