Co přinesl seminář Integrovaný územní rozvoj v Česku a na Slovensku: Výzvy, příležitosti a budoucnost
Před týdnem se v Trenčíně konal odborný seminář věnovaný integrovanému územnímu rozvoji v Česku a na Slovensku. Pořádalo jej Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku Evropské komise (DG REGIO) a přilákal řadu odborníků z oblasti regionální politiky. Mezi účastníky nechyběli zástupci slovenských krajů, obcí a ministerstev, stejně jako představitelé českého Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Plzeňské aglomerace. Významnými hosty byli i ředitelka DG REGIO Emma Toledano Laredo a vedoucí odboru pro ČR a SR Pascal Boijmans.
Hlavním tématem semináře byla efektivita integrovaných nástrojů, jako jsou Integrované teritoriální investice (ITI) a komunitně vedený místní rozvoj (CLLD. Tyto nástroje hrají klíčovou roli v regionálním rozvoji České i Slovenské republiky, přesto jejich implementace čelí řadě výzev.
Vedoucí úseku ITI Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně Šárka Krčál Řechková se podělila o své zkušenosti s realizací nástroje ITI, poukázala na zdlouhavý proces přípravy a schvalování Integrované strategie, do něhož vstupují ekonomické a politické faktory ovlivňující realizaci vybraných projektů přispívajících k plnění strategie. Důležitým tématem byla také administrativní náročnost řízení Integrované strategie v prostředí, kde existuje šest operačních programů s vlastními pravidly. Zjednodušení tohoto systému by mohlo přinést buď sjednocení pravidel operačních programů, nebo vytvoření jednoho operačního programu na bázi Fondu pro spravedlivou transformaci, který by umožnil větší flexibilitu a přizpůsobení se specifickým potřebám jednotlivých metropolitních oblastí a aglomerací. Zástupkyně Plzeňské aglomerace rovněž upozornila na nutnost ukotvení ITI v české legislativě, která zatím chybí.
Během diskuse zaznělo od zástupů MMR ČR několik klíčových závěrů směrem k ITI:
- Ministerstvo pro místní rozvoj ČR podporuje nástroj ITI a počítá s jeho využitím i v programovém období po roce 2028.
- V budoucím období bude kladen větší důraz na integrovanost projektů a jejich vzájemnou provázanost.
- Očekává se významné snížení dotačních prostředků v rámci politiky soudržnosti, což povede k většímu využívání finančních nástrojů a vyšším nárokům na spolufinancování projektů ze strany žadatelů.